Emlak Kredi Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rus Arama Motorları Neler?

Rus Arama Motorları Neler?

admin admin -
85 0

İnternet, günümüzde bilgiye ulaşmanın en hızlı ve kolay yolu haline gelmiştir. İnternet üzerinde aradığımız her şeyi bulabilmek için arama motorlarına ihtiyaç duyarız. Arama motorları, kullanıcılar için web sayfalarını tarayarak, anahtar kelimeleri ve bağlantıları analiz eder ve kullanıcıların aradıkları konular ile ilgili en alakalı sonuçları sıralar.

Rusya’da en sık kullanılmakta olan arama motorlarının başında Yandex gelmektedir. Ülkedeki insanların %60’lık kısmı Yandex arama motorunu kullanmaktadır. Ardından Google gelmektedir. Yandex ve Google arama motorlarının yanı sıra Mail.ru ve Rambler gibi arama motorları da ülkede sıklıkla kullanılmaktadır.

Bununla birlikte nüfus sayısı oldukça fazla olduğundan çin arama motorları da birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Rus arama motorları neler olduğunu merak edenler son zamanlarda popüler hashtag konularını da merak etmektedir. Kullanıcılar çin arama motoru ve diğer arama motorlarından merak ettikleri konuları araştırmaktadır.

Yandex

Yandex, Rusya merkezli şirket olan Yandex’e ait bir arama motorudur. 2015 yılının başlarında kurulmuş olan bu arama motoru, Türkçe dili de dahil olmak üzere çok sayıda dil desteği ile dünyanın dört bir yanındaki internet kullanıcısına aktif bir şekilde hizmet vermeyi sürdürmektedir.

Arama sonuçlarının alaka düzeyini geliştirmek için algoritmasını her geçen gün geliştirmekte olan arama motorunun tıpkı Google gibi web örümceği bulunuyor. Bu örümcek, web sitelerini düzenli bir şekilde analiz ederek çeşitli web sayfalarını dizinine dahil etmektedir. Bu arama motoru, kullanıcı tarafından yapılan arama sorgusuna göre en alakalı sonucu göstermek için dizinde mevcut sayfaları tarıyor ve ardından bu süre zarfında kullanıcı isteği gerçek zamanlı olarak işlenip kullanıcının bulunduğu bölge de dahil olmak üzere çeşitli bilgilere göre arama sonuçlarını sıralıyor. Yandex, sadece bir arama motoru değil, aynı zamanda Yandex Mail, Yandex Maps, Yandex Disk gibi birçok servisin de sahibidir.

Mail.ru

Mail.ru aslında sadece bir arama motoru değildir. Başlangıçta sadece e-posta sağlayıcısı olarak hizmet vermekteydi ama bugün Yandex’in de desteği ile kullanıcıları aradığı sonuçlara rahatlıkla ulaştırabiliyor, video paylaşımı gibi olanaklar da sağlayabiliyor. Bu web sitesinde sosyal ağ hizmeti de vardır.

Rambler

Rambler da Mail.ru gibi hizmet vermektedir. Rusya’da faaliyet göstermekte olan bu internet portalı, doksanlı yılların sonlarına doğru kuruldu. Arama motoru da dahil olmak üzere birçok alanda hizmet veren bu web sitesinde haberler, testler ve daha fazlasına yer verilmektedir.

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir