Emlak Kredi Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Yassıada Tutanakları TBMM Kütüphanesinde İnternette Yayınlandı

Yassıada Tutanakları TBMM Kütüphanesinde İnternette Yayınlandı

haberci haberci -
59 0

Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda Siyasi Davaların Tutanaklarına Erişim Sağlandı

Türkiye Büyük Millet Meclisi Kütüphanesi, Yassıada’da yargılanan Demokrat Parti üyelerine ait mahkeme tutanaklarını internet üzerinden erişime açtı. “Demokrasi ve Özgürlükler Adası” adıyla müze haline getirilen adada, siyasetçilere açılan anayasayı ihlal, köpek davası, bebek davası, 6-7 Eylül olayları gibi davalara ait tutanaklar incelenebiliyor.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı İbrahim Çiçek’in Değerlendirmesi

Hukuk tarihi araştırmalarıyla tanınan İstanbul Cumhuriyet Savcısı İbrahim Çiçek, Yassıada yargılamalarını irdeleyerek, 27 Mayıs darbesinin bir darbe mi yoksa ihtilal mi olduğunu açıklığa kavuşturulması gerektiğini belirtti. Çiçek, darbecilere hukuk profesörlerinin yol gösterdiğini ve yaşanan süreci detaylı bir şekilde anlattı.

Yargılamalarda Hukuk Dışı Uygulamalar

Çiçek’in incelemelerine göre, Yassıada’daki yargılamalarda hukuk dışı uygulamalar iddaci görülmüş. Tanıkların önceden dinlendiği, işlerine gelmeyen tanıkların mahkemeye çıkarılmadığı, avukatların taleplerinin dikkate alınmadığı belirtilmiş. Toplamda 19 dava açılan Menderes Hükümeti hakkında 15 idam kararı çıkarılmış.

Derin Yapı ve 6-7 Eylül Olayları

Çiçek, tutanaklardan yola çıkarak, 6-7 Eylül olaylarının Menderes ve arkadaşlarının üzerine yıkılmaya çalışıldığını vurgulayarak, bu olayların gizli bir yapının tetiklemesiyle başladığı sonucuna varmış. Yassıada’daki yargılamalarda, 6-7 Eylül olaylarının önemli bir dosya olduğu belirtilmiş ve olayların arka planı detaylı şekilde açıklanmış.

İlgili Yazılar