Emlak Kredi Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Dünya Tütünsüz Günü ve Tütün Kaçakçılığıyla Mücadele

Dünya Tütünsüz Günü ve Tütün Kaçakçılığıyla Mücadele

haberci haberci -
52 0

Dünya Tütünsüz Günü ve Önemi

Dünya Sağlık Örgütü’nün tütün ürünlerinin zararlarına dikkat çekmek amacıyla ilan ettiği 31 Mayıs “Dünya Tütünsüz Günü” kapsamında tütün tüketiminin zararları ve bırakma konusunda farkındalık oluşturulmaktadır.

Tütün Kaçakçılığı ve Mücadele

Ticaret Bakanlığının verilerine göre, İstanbul tütün ve sigara kaçakçılığının en yoğun yaşandığı il konumundadır. Gümrük muhafaza birimlerince gerçekleştirilen denetimler sonucunda geçen yıl 1144 ton sigara ve 515 ton tütün ele geçirilmiştir.

Adli Yaptırımlar ve Cezalar

Sigara kaçakçılığına yönelik olarak 3 ila 6 yıl hapis cezası ve 20 bin güne kadar adli para cezası uygulanmaktadır. Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu çerçevesinde yasa dışı faaliyetlerin önlenmesi için adli yaptırımlar devreye sokulmaktadır.

Kaçakçılıkla Mücadelede Teknolojik İlerlemeler

Gümrük Muhafaza ekipleri, son teknoloji ürünü sistemler kullanarak kaçakçılıkla etkin bir şekilde mücadele etmektedir. Milli Tarama Sistemleri, x-ray tarama sistemleri, bandrol tespit cihazları ve dedektör tütün köpekleri gibi teknolojik araçlar ile kaçakçılık riski en aza indirilmeye çalışılmaktadır.

Dünya Papağanlar Günü ve Papağan Ticareti

31 Mayıs, aynı zamanda “Dünya Papağanlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Bu gün, kaçak papağan ticaretinin önlenmesi ve popülasyonun korunması konularında farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır.

Kaçak Papağan Teslimatı ve Koruma

Gümrük Muhafaza ekipleri, uluslararası ticarete konu olan kaçak papağanları tespit ederek ilgili kurumlara teslim etmektedir. Bu sayede, biyoçeşitliliğin korunması ve yasal ticaretin teşvik edilmesi hedeflenmektedir.

İlgili Yazılar