Emlak Kredi Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Yeni Çipli Kimlik Kartları Ülke Genelinde Yaygınlaşıyor

Yeni Çipli Kimlik Kartları Ülke Genelinde Yaygınlaşıyor

haberci haberci -
64 0

Kırıkkale’de Başlayan Dağıtım, 80 Milyondan Fazla Vatandaş Tarafından Kullanılıyor

2016 yılında Kırıkkale’de dağıtımına başlanan yeni çipli kimlik kartları, ülke genelinde yaygınlaşarak 80 milyon 586 bin 4 vatandaş tarafından tercih ediliyor.

Geçmeyenlerin Sayısı 5 Milyonu Aştı

Yeni çipli kimlik kartlarına geçmeyen 5 milyon 954 bin 216 kişi ise hala eski tip nüfus cüzdanlarını kullanmaya devam ediyor.

Çipli Kimlik Kartlarının Avantajları

Yeni nesil çipli kimlik kartları, eski tip nüfus cüzdanlarına kıyasla güvenlik ve kullanım özellikleriyle öne çıkıyor. Taklit, tahrif ve kimlik sahteciliğini önleyen kartlar, kolay taşınabilir ve dayanıklı şekilde üretiliyor. Ayrıca E-Devlet uygulamasında kimlik doğrulama aracı olarak da kullanılabiliyor.

Başvuru ve Süreç

Nüfus cüzdanlarını yenilemek isteyen vatandaşlar, Alo 199, e-Devlet veya “randevu.nvi.gov.tr” üzerinden randevu alarak başvuruda bulunabiliyor. Yurt dışında ise başvurular dış temsilcilikler aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Yeni çipli kimlik kartı almak isteyenlerin belirlenen değerli kağıt bedelini 130 lira olarak ödemesi gerekiyor.

Başvuruda kişinin, yanında son 6 ay içerisinde çekilmiş bir biyometrik fotoğraf ve kimliği ispatlayıcı bir belgeyi bulundurması gerekmektedir. Ayrıca Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi’nde (MERNİS) kayıtlı açık adresinin olması da bir diğer şarttır.

Başvuru sahipleri, yeni kartlarını yurt içinde herhangi bir adrese teslim edilmesini talep edebilir ve kimlik kartları teslim alınıncaya kadar geçici kimlik belgesini kullanabilirler.

İlgili Yazılar