Emlak Kredi Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Kurban Bayramı: Yardımlaşma ve Dayanışmanın Zirve Yaptığı Önemli Bir Bayram

Kurban Bayramı: Yardımlaşma ve Dayanışmanın Zirve Yaptığı Önemli Bir Bayram

haberci haberci -
51 0

Kurban Bayramının Önemi ve Kutlamaları

Kurban Bayramı, ailelerin bir araya geldiği, birlikte kutlama ve dayanışma günlerinden biridir. Bu özel günde bayram namazları kılınır, kurbanlar kesilir ve etleri ihtiyaç sahipleriyle paylaşılır. Yardımlaşma ve dayanışma ruhunu pekiştiren Kurban Bayramı, heyecanla beklenen bir dini bayramdır.

2024 Kurban Bayramı Tarihleri

2024 Kurban Bayramı‘nın arefe günü 15 Haziran Cumartesi’ye denk gelmektedir. Bayram ise 16 Haziran Pazar günü başlayacak ve 19 Haziran Çarşamba günü sona erecektir. Bayram süresince;

  • 1. Gün: 16 Haziran Pazar
  • 2. Gün: 17 Haziran Pazartesi
  • 3. Gün: 18 Haziran Salı
  • 4. Gün: 19 Haziran Çarşamba

Kurban Bayramı Tatili Süresi

Kurban Bayramı tatili henüz netleşmemiş olsa da, dört gün sürecek olan bayramın ilk günü hafta sonuna, üç günü ise hafta içi günlerine denk gelmektedir. Eğer Perşembe ve Cuma günleri de tatil ilan edilirse, bayram tatili 9 güne çıkartılabilir. 3 Haziran’da yapılacak Kabine Toplantısı sonrasında Kurban Bayramı tatili ile ilgili kararın açıklanması beklenmektedir.

Kurban İbadetinin Hükmü

Kurban, Allah’a yakınlaşmak ve O’nun rızasına ermek için belirli şartları taşıyan hayvanı usûlüne uygun olarak kesmeyi ifade eder. Dinî bir terim olarak, Kurban ibadeti Allah’a yaklaşma amacı güder. Kurban bayramında kesilen kurbana “udhiyye”, hacda kesilen kurbana ise “hedy” denir.

İlgili Yazılar