Emlak Kredi Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. CHP, Asgari Ücretli Milyonların Sesini Duyurmak İçin “Emek Mitingi” Düzenliyor

CHP, Asgari Ücretli Milyonların Sesini Duyurmak İçin “Emek Mitingi” Düzenliyor

haberci haberci -
54 0

CHP’nin Emek Mitingi Hazırlıkları

CHP, asgari ücretli milyonların sesini duyurmak amacıyla haziran ayı sonunda “Emek Mitingi” düzenlemeye hazırlanıyor. Miting, asgari ücretli nüfusun yoğun olduğu işçi kentlerinden birinde gerçekleştirilecek.

CHP’nin Hedefleri

CHP, atanmayan öğretmenler, emekliler ve çay mitinginin ardından yeni bir miting hazırlığında. CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in katılımıyla toplumun farklı kesimlerinden yurttaşların yaşadığı sorunlara dikkat çekmek için mitingler düzenleyen CHP’nin dördüncü mitingi “Emek Mitingi” olacak.

İktidarın Durumu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücret konusunda herhangi bir ara zam planı olmadığını belirtti. Bu durum, CHP lideri Özgür Özel’in tepkisine neden oldu. Özel, yüksek enflasyon ortamında asgari ücretin üç ayda bir güncellenmesi gerektiğini vurguladı.

Aslı Ücret Durumu

Türk-İş verilerine göre, asgari ücret açlık sınırının altında kaldı. Mayıs ayında açlık sınırı bin 967 TL, yoksulluk sınırı ise 61 bin 788 TL olarak açıklandı. Gıda enflasyonu ise aylık bazda yüzde 7,02, yıllık bazda yüzde 83,06 arttı.

Mitingin Yapılacağı Yer

Miting, Ankara veya İstanbul’da değil, nüfusunun önemli bir bölümü asgari ücretle geçinen Kocaeli veya Bursa gibi bir işçi kentinde yapılacak. Mitingin tam tarihi için MYK’nın vereceği son karar etkili olacak.

İlgili Yazılar