Emlak Kredi Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İstanbul’daki Taksilerde Panik Butonu Uygulaması Başladı

İstanbul’daki Taksilerde Panik Butonu Uygulaması Başladı

haberci haberci -
56 0

İstanbul’da Taksicilere Yönelik Güvenlik Önlemleri Artırılıyor

İstanbul’da yaşanan hırsızlık, gasp, yaralama ve ölüm olaylarına karşı taksicilere yönelik güvenlik önlemleri artırılıyor. Bu kapsamda İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yeni bir uygulama başlatıldı.

Taksicilere İlave Güvenlik Sağlayacak Uygulama Detayları

İstanbul’da 12 Ocak 2024’te prototipi tanıtılan taksilerde panik butonu uygulaması 1 Haziran 2024 itibarıyla kapsamlı olarak denenmeye başlandı. Uygulama, taksicilerin güvenliğini sağlamak amacıyla geliştirildi. Panik butonu sayesinde sürücüler acil durumlarda emniyet birimlerine hızlıca bildirimde bulunabilecekler.

Uygulama kapsamında, taksilerde bulunan panik butonuna basıldığında ‘TAKSİ S.O.S’ şeklinde ışıklı bir uyarı yanacak ve emniyet birimlerine otomatik olarak ihbar gönderilecek. Ayrıca araç üzerinde bulunan ışıklı tabelada da duruma ilişkin uyarı yer alacak ve güzergah üzerindeki polis ve jandarma birimleri haberdar edilecek.

Yolcular İçin de Güvenlik Önlemleri

Yolcuları da düşünen İBB, prototipteki yolculara yönelik panik butonunu da taksilere yerleştirmeyi planlıyor. Böylece yolcular da acil durumlarda hızla yardım çağrısında bulunabilecekler. Uygulamanın son aşamasında ise taksilerde anlık görüntü aktarımı yapan kamera sistemi de yer alacak.

Taksiciler ve Yolcular Memnun

Uygulama taksiciler tarafından olumlu karşılanırken, taksici Birol Güneş ve Necati Kara, güvenliklerinin artırılmasından memnuniyetlerini dile getirdi. Güneş uygulamanın detaylarını, Kara ise taksicilerin can güvenliğine verdiği önemi vurguladı. Taksici Yakup Halipçi ise cam panel taleplerini iletti ve uygulamanın geliştirilmesinden duyduğu umudu paylaştı.

İlgili Yazılar