Emlak Kredi Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bakan Işıkhan, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre’yi Ziyaret Etti

Bakan Işıkhan, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre’yi Ziyaret Etti

haberci haberci -
57 0

Bakan Işıkhan’ın Vurguları

Bakan Işıkhan, Türkiye’nin Kıbrıs Türklerinin hak ve hukukunu gözeten dış politika anlayışına sahip olduğunu belirterek, Kıbrıs meselesinde Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın iki devletli çözüm vizyonuna desteklerini dile getirdi.

KKTC’nin Durumu

Işıkhan, Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsünün tescil edilmesinin gerekliliğini vurgulayarak, KKTC’nin tanınması ve uluslararası toplumda hak ettiği yere gelmesinin en büyük arzuları olduğunu söyledi.

Şahsi Temsilci Beklentisi

Bakan Işıkhan, BM Genel Sekreteri’nin Şahsi Temsilcisi’nin tarafsız bir değerlendirme yapmasını ve sahadaki gerçekleri samimiyetle yansıtmasını beklediklerini ifade etti.

Türkiye’nin Destekleri

Işıkhan, Türkiye’nin KKTC’yi her alanda desteklemeye devam edeceğini belirterek, iki ülke arasında imzalanan 2024 İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşmasının önemine değindi. Türkiye’nin her daim KKTC’nin yanında olacağını vurguladı.

Meclis Başkanı Töre’nin Açıklamaları

KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Kıbrıs meselesinin KKTC ve Türkiye için milli dava olduğunu belirterek, Türkiye ile dayanışma içinde olduklarını ve gelecekte de bu sürece devam edeceklerini ifade etti.

İlgili Yazılar