Emlak Kredi Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’tan Hicri Yıl Mesajı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’tan Hicri Yıl Mesajı

haberci haberci -
42 0

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Hicri Yıl Dolayısıyla Mesaj Yayımladı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, hicri yeni yıl dolayısıyla yayımladığı mesajında, 7 Temmuz pazar günü Hz. Peygamber’in Mekke’den Medine’ye hicretini esas alan hicri takvimin 1446. yıl dönümü olduğunu belirtti.

Yeni Hicri Yılın Hayırlara Vesile Olması Dileği

Erbaş, yeni hicri yılın tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diledi. Hicretin, dünyevi zorluk ve sıkıntılardan bir kaçış değil, zulmün ve zalimin karşısında dirayetle duran Hz. Muhammed’in öncülüğünde ve rehberliğinde adaleti, merhameti ve hakkaniyeti ayakta tutma mücadelesi olduğunu ifade etti.

Hicret, Güçlü İnanç, Sağlam Irade ve Sarsılmaz İmanla Yaşama Azmidir

Erbaş, “Hicret, İslam’ın değerlerini ve güzel ahlak ilkelerini kuşanarak güçlü bir inanç, sağlam bir irade ve sarsılmaz bir imanla yaşama azmi olduğunu belirterek şunları kaydetti: “Allah Resulü ve beraberindekiler, hak, hakikat, adalet, iyilik ve insan onuru gibi yüce değerleri yeryüzüne hakim kılmak için hicret etmiştir.”

Erbaş’ın sözlerine göre, hicretin özünde yeni bir insan, toplum ve medeniyet inşa etme ideali yatmaktadır. Hicret, fert ve toplum boyutunda kardeşlik, dayanışma, paylaşma, fedakarlık, isar, vefa, samimiyet, sadakat gibi erdemlerin tebarüz etmesine zemin olması bakımından da müstesna bir hadisedir.

Erbaş, hicretin doğru anlaşılması ve bu minvalde değerlendirilmesinin, olumsuzluklarla mücadelede azim ve kararlılık sağlayarak daha güzel bir gelecek inşa etme konusunda büyük ufuklar açacağını vurguladı.

Diyanet İşleri Başkanı, milletimizin ve tüm İslam aleminin hicri yeni yılını tebrik ederek, hicri 1446 senesinin ülkemiz, milletimiz, İslam alemi ve tüm insanlık için barış, huzur ve bereket dolu bir yıl olmasını yüce Allah’tan niyaz etti.

İlgili Yazılar