Emlak Kredi Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İstanbul’da Deniz Ulaşımında Yeni Dönem: Deniz Dolmuşları Hizmete Başlıyor

İstanbul’da Deniz Ulaşımında Yeni Dönem: Deniz Dolmuşları Hizmete Başlıyor

haberci haberci -
48 0

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İştiraki Şehir Hatları, Haliç Tersanesi’nde Deniz Dolmuşlarını Üretti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Şehir Hatları tarafından Haliç Tersanesi’nde üretilen deniz dolmuşlar, İstanbul’da deniz ulaşımına yeni bir soluk getirecek. Toplu ulaşım seferlerinde kullanılmak üzere ilk etapta 7 adet deniz dolmuşunun üretimine 2024 Mart ayında başlandı.

İlk Etapta 7 Deniz Dolmuşunun Üretimi Tamamlanıyor

Üretim çalışmaları devam eden deniz dolmuşlarının 3’ü tamamlandı, 4’üncüsünün inşası ise son aşamaya geldi. Eylül ayında tamamlanacak olan 7 deniz dolmuşu, yolcuları taşımaya başlayacak.

İlk Sefer 15 Temmuz’da İstinye – Küçüksu Arasında

İlk olarak 15 Temmuz Pazartesi günü İstinye – Küçüksu arasında seferler yapacak olan deniz dolmuşları, ekstra ücret alınmadan Şehir Hatları tarifesine göre hizmet verecek.

Yıllık Yaklaşık 120 Milyon TL Tasarruf Hedefleniyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, işletme maliyetlerini düşürmek amacıyla üretilen deniz dolmuşlarını kullanarak yıllık yaklaşık 120 milyon TL tasarruf etmeyi hedefliyor.

Deniz Dolmuşları İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Tarafından Tanıtıldı

Haliç Tersanesi’nde düzenlenen törenle suya indirilen deniz dolmuşları, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından tanıtıldı. Törene çeşitli isimler katıldı ve deniz dolmuşlarının suya indirilmesi büyük bir coşkuyla karşılandı.

İstanbul’un Siluetine Değer Katıyor

İmamoğlu, Haliç Tersanesi’nin tarihi önemine vurgu yaparak, buranın İstanbul’un siluetine değer kattığını belirtti. Üretilen deniz dolmuşlarıyla deniz ulaşımının daha da geliştirileceğini ve sürdürülebilir stratejilerin hayata geçirileceğini ifade etti.

Yolcu Kapasitesi 33 Kişi Olan Deniz Dolmuşları Hizmete Girdi

İlk deniz dolmuşları İstinye-Küçüksu ve Beykoz-Sarıyer hatlarında sefer yapacak. 11.7 metre uzunluğunda, 4.3 metre genişliğinde olan deniz dolmuşları, 33 kişilik yolcu kapasitesine sahip ve engelli erişimine uygun şekilde tasarlandı.

İlgili Yazılar